hit counter
باشگاه مشتریان نیوتک

تولید کنندگان
ایندومارت
تبدیل واحد مهندسی

Pressure فشار


.

.

.

.

.

.

.

سنسور فشار : ( Pressure Sensor)

سنسور فشار یکی از پرمصرف ترین سنسورهای مورد استفاده در ابزار دقیق و اتوماسیون صنعتی است و بعد از دما یکی از پارامترهای مهم در پروسه های صنعتی فشار است. سنسور فشار برای اندازه گیری فشار ، در گازها و مایعات مورد استفاده قرار می گیرد . فشار عبارت است از نیروی وارد بر سطح که در دستگاه SI به پاسکال می باشد. سنسور فشار معمولا به عنوان یک مبدل عمل می کند که صورتی تابعی از فشار سیگنال الکتریکی تولید می کند . سنسورهای فشار برای کنترل و اتوماسیون تجهیزات بسیاری در صنعت  و حتی زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گیرد . از سنسورهای فشار به طور غیر مستقیم در اندازه گیری متغیرهای دیگری مانند جریان سیال یا فلو ، سرعت گاز و سطح و ارتفاع آب استفاده می شود . سنسورهای فشار را به نامهای دیگری نظیر مبدل فشار ، ترانسمیتر فشار ، انتقال دهنده فشار ، فرستنده فشار ، نشاندهنده فشار ، فشار سنج ، پیزومتر ، مانومتر نامیده می شود . در یک تخمین محافظه کارانه می توان گفت سنسورهای فشار با بیش از ۵۰ تکنولوژی و در حداقل ۳۰۰ شرکت در سراسر جهان ساخته می شوند . برای مثال یک دسته از سنسورهای فشار که برای اندازه گیری در حالت پویا یا دینامیک برای گرفتن تغییرات سرعت فشار بسیار در فشار طراحی شده وجود دارد که در موارد کاربردی به عنوان مثال برای اندازه گیری فشار احتراق در سیلندر موتور و یا در یک توربین گاز می باشد مورد استفاده قرار می گیرد. این سنسورهای فشار معمولا از مواد پیزو الکتریک مانند کوارتز ساخته شده است.

سنسورهای فشار را می توان در دسته بندی های مختلف مورد بررسی قرار داد برای مثال از نظر مکانیزم اندازه گیری فشار که شامل مدل سیلیکون پیزورزیستور ، سنسور فشار مطلق یا ابسولوت ، سنسور فشار نسبی یا گیج ، وکیوم سنسور ، سنسور اختلاف فشاری ، سنسورهای خازنی فشار و … نام برد .

برای انتخاب سنسور فشار مناسب بایستی به موارد زیر توجه داشت :

۱- نحوه نصب سنسور فشار

۲- محدوده دمای کاری سنسور

۳-نوع و خواص شیمیایی سیال که فشار آن اندازه گیری می شود .

۴- نوع خروجی و تغذیه سنسور فشار

فشار و فشار سنجی : ( Pressure meter)

فشار یکی از مهمترین پارامتر های استفاده شده در صنعت برای کنترل پروسه های مختلف می باشد  و از تقسیم نیرو بر سطح به دست می آید . این کمیت با توجه به این که در مواردی نظیر ارتفاع سنجی سطح مایعات و همچنین اندازه گیری سرعت سیالات و فلو نیز کاربرد دارد . اهمیت ویژه داشته و تجهیزات و وسائل مختلفی جهت اندازه گیری آن در شرایط مختلف ابداع گردیده است . در زیر به پاره ای از متداول ترین این ابزار اشاره گردیده است :

فشار سنج آنالوگ ( Pressure guage)

فشار سنج دیجیتال ( Digital pressure meter or indicator)

ترانسمیتر فشار (Pressure transmitter)

ترانسمیتر اختلاف فشار (dp transmitter)

مانومتر (Monometer)

پرشر سوئیچ (Pressure switch)