hit counter
آرشیو وبلاگ
RSS

وبلاگ

0
17 تیر, 1396

مزایای استفاده از اینورتر پمپ شناور

مزایای استفاده از اینورتر پمپ شناور

اینورتر پمپ شناور یکی از ابزارهایی است که متخصصان برای آن مزایای بی شماری شمرده‌اند اما از آن جا که این ابزار تقریبا در میان مهندسین گمنام مانده است الکترومارکت قصد دارد به عنوان یک یاد آوری به مطرح کردن آن بپردازد.

راه اندازی نرم با اینورتر پمپ شناور باعث می‌شود تا پمپ بصورت نرم (تدریجی) راه اندازی شود و از ایجاد تلاطم در چاه و گل آلوده شدن آب چاه جلوگیری شود.

در واقع با این کار می‌توان کارایی و راندمان الکتروموتور چاه آب را تا حد زیادی بالا برد.

نکته مهمی که این جا مطرح می‌شود این است که، راه اندازی الکترو پمپ شناور با اینورتر شامل دو مرحله است:

مرحله اول:

برای اینکه کفگرد الکترو پمپ شناور جدا بشود، باید طی 3 ثانیه، تعداد دورها در بازه‌ی 1800 تا 2000 قرار بگیرد.

 مرحله دوم:

در این مرحله تنها باید دور الکتروپمپ شناور را به 3000 دور در دقیقه رساند. این رقم طی 3 ثانیه تا ۳۶۰۰ ثانیه میتواند حاصل شود.

همانطور که شروع کار کرد پمپ به صورت سافت و نرم صورت می‌گیرد، توقف و یا استاپ آن نیز باید به صورت نرم صورت بگیرد. البته در استاپ و توقف نیاز به کارکرد مرحله‌ای نیست بلکه، در چنین حالتی دور پمپ می‌بایست در زمان متمادی از 3000 دور به 0 برسد. این کار کم کم صورت می‌گیرد.

مقایسه کنترل پمپ با اینورتر پمپ شناور یا شیر های کنترل فلو

مزایای توقف نرم الکترو پمپ

اهمیت توقف نرم پمپ (soft stop) این است که جلوی ضربات مکانیکی را گرفته و موجب می‌شود که بدنه چاه از ریزش محافظت شود.

پروژه کاهش هزینه انرژی پمپاژ آقای مهندس بهرامی اینورتر پمپ شناور سانترنو

وقتی که پمپ به صورت سافت بااینورتر پمپ شناور متوقف می‌شود می‌توان درسرعت و کنترل آب خروجی توازنی ایجاد کرد و تمامی موارد دخیل را کنترل نمود.

در چنین حالتی طول عمر دستگاه‌های مکانیکی و چاه آب بیشتر و بیشتر می‌شود و از وارد شدن شوک به سیستم جلوگیری می‌شود.

راه اندازی نرم موتور چاه آب میتواند باعث جلوگیری از پدیده کاویتاسیون و خردگی پره های پمپ شود.

پمپاژ و 5 دلیل بر مزیت استفاده از اینورتر در کاربرد پمپ

مزایای الکتریکی راه اندازی و توقف نرم اینورتر پمپ شناور:

مزایای راه اندازی و توقف نرم پمپ شناور بی‌شمار است اما مواردی که الکترومارکت در عمل و به تجربه با آن ها روبرو شده است را در زیر برایتان بیان می‌کنیم:

راه اندازی نرم و کاهش جریان راه اندازی با اینورتر پمپ شناور به نصبت حالت مثلث مستقیم و یا حالت ستاره مثلت استفاده می‌شود.

جریان استارت الکتروپمپ‌ ها به میزان 5 درصد از جریان نامی موتور‌ها بوده و این از مزیت‌های بارز آن به شمار می‌آید.

این رقم در مقابل راه اندازی مستقیم الکترو پمپ ها، که 6 برابر جریان نامی موتور است واقعا قابل قیاس است.

راهنمای خرید و انتخاب اینورتر VFD

اگر برای راه اندازی اینورتر پمپ شناور استفاده کنیم، نیازی به تابلو ستاره مثلث و در کنار آن استفاده از سه کنتاکتور برای این حالت نیست.

در حالت ستاره مثلث که نیاز به خرید دو سری کابل است ( یک سری برای ستاره و یک سری حالت مثلث ) اما با استفاده ازاینورتر پمپ شناور تنها یک سری کابل نیاز است.

بنابراین استفاده ازاینورتر پمپ شناور واقعا در میزان هزینه‌ها و مواد اولیه کار صرفه جویی به عمل می‌آورد.

اگر بتوانید به بهترین شکل، میزان دور الکترو پمپ را با اینورتر تنظیم کنید، می‌توانید تا 40 درصد در مصرف برق صرفه جویی کنید.

قابلیت ویژه و مهمی که اینورتر پمپ شناور به این نوع موتور های الکتریکی اضافه میکند شرایط داشتن خطای (under current) یا جریان پایین است.

الکترو پمپ شناور چون با جریان آب خنک میشود اگر بدون آب کار کند میسوزد و باعث خراب شدن و از کار افتادن سیستم میشود.

خطای سطح جریان پایین زمانی رخ میدهد که:

 1. سطح چاه آب کم شده باشد.
 2. آب چاه تمام شده باشد.
 3. لوله و متعلقات انتقال آب جدا شده باشد.
 4. پروانه و سیستم تولید فشار و انتقال آب دچار خردگی یا خرابی شده باشد.
0
17 تیر, 1396

مزایای استفاده از VFDها، اینورترها و درایوها

مزایای استفاده از VFDها، اینورترها و درایوها

فهرست مندرجات

 • صرفه‌جویی انرژی با درایوهای سرعت متغیر
 • گشتاور متغیر در مقابل گشتاور ثابت
 • چرا بارهای گشتاور متغیر موجب صرفه‌جویی زیاد در انرژی می‌شوند
 • مصرف انرژی
 • کنترل شدیدتر فرایند با درایوهای سرعت متغیر
 • افزایش عمر تجهیزات و کاهش نگهداری
 • مشکلات ناشی از استارتر‌های ولتاژ کامل (در سراسر خط)

صرفه جویی انرژی با درایوهای سرعت متغیر

اگر شما برنامه موتور-محور ACدارید که لازم نیست با سرعت کامل راه اندازی شوند، می‌توانید با کنترل موتور با درایوهای سرعت متغیر (VSD)هزینه‌های انرژی را به شدت کاهش دهید. درایوهای سرعت متغیر (همچنین موسوم به درایوهای فرکانس متغیر) به شما اجازه می‌دهند تا سرعتتجهیزات موتور-محور را با تجهیزات فرایند مطابقت دهید.

گشتاور متغیر در مقابل گشتاور ثابت

درایوهای سرعت متغیر، و بارهایی که به آنها اعمال می‌شود، را به طور کلی می‌توان به دو گروه تقسیم کرد: گشتاور ثابت و گشتاور متغیر. توانایی صرفه‌جویی انرژیِ برنامه‌های گشتاور متغیر بسیار بیشتر از برنامه‌های گشتاور ثابت است. بارهای گشتاور متغیر شامل پمپ‌ها و فن‌های گریز از مرکز است که اکثر کاربردهای HVAC را تشکیل می‌دهند. بارهای گشتاور ثابت شامل نوار نقاله ارتعاشی، پرس پانچ، سنگ شکن، ماشین ابزارها و کاربردهای دیگری هستند که در آنها درایو از نسبت ثابتV/Hzپیروی می‌کند.

چرا بارهای گشتاور متغیر موجب صرفه‌جویی زیاد در انرژی می‌شوند

در کاربردهای گشتاور متغیر، گشتاور مورد نیاز تقریبا با مربع سرعت تغییر می‌کند، و اسب بخار مورد نیاز تقریبا با مکعب سرعت تغییر می‌کند، و در نتیجه موجب کاهش زیاد در اسب بخار حتی با کاهش جزئی در سرعت می‌شود. موتور در کاربرد گشتاور متغیر تنها ۲۵ درصد از انرژی در سرعت ۵۰ درصد نسبت به سرعت ۱۰۰ درصد را مصرف خواهد کرد. این موسوم به قوانین کشش است، که روابط بین سرعت، جریان، گشتاور و اسب بخار را تعریف می‌کند.

مصرف انرژی

درایوهای سرعت متغیر (VSD ) به شما این امکان را می دهند که در زمانی که الزامات بار کمتر از سرعت کامل است انرژی کمتری نسبت به دیگر تکنیک‌های کنترل سرعت مصرف کنید، که معمولا در کاربردهای HVAC چنین است.

کنترل شدیدتر فرایند با درایوهای سرعت متغیر

وقتی صحبت از کنترل دقیق فرایند است، هیچ روش کنترل موتور AC دیگری به گرد پای درایوهای سرعت متغیرنمی‌رسد. استارتر‌های ولتاژ کامل (در سراسر خط) تنها می‌توانند موتور را باسرعت کامل راه اندازی کنند، و استارتر‌های نرم با ولتاژ کمتر تنها می‌توانند به تدریج موتور را به سرعت کامل برسانند، و به تدریج کاهش دهند تا سیستم خاموش شود. از سوی دیگر، درایوهای سرعت متغیررا می‌توان برنامه‌نویسی کرد تا موتور را با سرعتخاصی اجرا کنند، در موقعیت خاصی متوقف کنند، و یا مقدار گشتاور خاصی را اعمال کنند.

در واقع، درایوهای سرعت متغیر AC مدرن از لحاظ پاسخ گشتاور سریع و دقت سرعت به درایوهایDCبسیار نزدیک هستند. با این حال، موتورهای AC بسیار قابل اطمینان‌تر و مقرون‌بصرفه‌تر از موتورهایDC هستند، و به همین دلیل به مراتب رایج‌ترند.

اکثر درایوهای مورد استفاده در این زمینه از کنترل نوع ولت/هرتز استفاده می‌کنند، که بدین معناست که عملیات حلقه-باز را ارائه می‌کنند. این درایوها قادر به بازیابی بازخورد از فرایند نیستند اما برای اکثر کاربردهای درایوهای سرعت متغیرکافی هستند. هر چند بسیاری از درایوهای سرعتمتغیرِحلقه-باز جبران اسلیپ را فراهم می‌کنند که درایو را قادر به اندازه‌گیری جریان خروجی خود و برآورد تفاوت در سرعت واقعی و نقطه تعیین ‌شده (مقدار ورودی برنامه‌نویسی‌ شده) می‌سازد. سپس درایو به طور خودکار خود را به سمت نقطه تعیین شده بر اساس این برآورد تنظیم می‌کند.

اکثر درایوهای گشتاور متغیر دارای قابلیت PID برای کاربردهای فن و پمپ هستند، که اجازه می‌دهد تا درایو نقطه تعیین شده را بر اساس بازخورد واقعی از فرایند ، و نه تکیه بر برآورد، حفظ کند. از مبدل و یا فرستنده برای تشخیص متغیرهای فرایند مانند سطح فشار، سرعت جریان مایع، سرعتجریان هوا و یا سطح مایع استفاده می‌شود. سپس سیگنال به PLC فرستاده می‌شود که بازخورد را از فرایند به درایو ارسال می‌کند. درایو سرعتمتغیراز این بازخورد مستمر برای تنظیم خود برای حفظ نقطه تعیین‌شده استفاده می‌کند.

سطوح بالایی از دقت برای کاربردهای دیگر را می‌توان از طریق درایوهایی که عملیات حلقه-بسته را ارائه می‌کنند به دست آورد. عملیات حلقه-بسته را می‌توان با درایو بردار میدان‌گرا و یا درایو بردار بدون حسگر انجام داد. درایو بردار میدان‌گرا بازخورد فرایند را از یک انکودر می‌گیرد که سرعت و یا نرخ فرایند، مانند نوار نقاله،ماشین ابزار و یا اکسترودر را اندازه‌گیری کرده و به درایو ارسال می‌کند. سپس درایو خود را بر این اساس تنظیم می‌کند تا سرعت، نرخ، گشتاور، و یا موقعیت برنامه‌نویسی شده را حفظ کند.

افزایش طول عمر تجهیزات و کاهش تعمیر و نگهداری

روش‌های تک سرعتی موتور را به طور ناگهانی استارت می‌زنند، و آن را در معرض گشتاور استارت بالا و نوسانات جریان قرار می‌دهند که تا ۱۰ برابرجریان بار کامل است. از سوی دیگر، درایوهای سرعت متغیر به طور یکنواخت وتدریجی موتور را تا سرعت عملیاتی بالا می‌برند تا موجب کاهش تنش مکانیکی و الکتریکی، کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری و افزایش عمر موتور و تجهیزات مربوطه شوند.

استارت‌های نرم، و یا استارتر‌های نرم ولتاژ کم (RVSS)، همچنین قادر به افزایش سرعت موتور به طور تدریجی هستند، اما به دلیل ولت کنترل بودن تنها میتوانند جریان راه اندازی ۱۰ برابری را به ۵ برابر کاهش دهند اما در درایوها ما شاهد آن هستیم که جریان راه اندازی به ندرت بالاتر از جریان نامی موتور افزایش میابد و درایوها را می‌توان برنامه ‌نویسی کرد تا سرعت موتور را به طور بسیار تدریجی‌تر و هموارتر بالا ببرند، و می‌توانند موتور را با سرعتی کمتر از سرعت کامل به کار اندازند تا سایش و پارگی را کاهش دهند. درایوهای سرعت متغیر همچنین می‌توانند موتور را با الگوهای تخصصی به کار اندازند تا تنش مکانیکی و الکتریکی را به حداقل برسانند. به عنوان مثال، الگوی منحنی S را می‌توان به کاربرد نقاله اعمال کرد که موجب کنترل نرم‌ترِکاهش شتاب /افزایش شتاب می‌شود، که باعث کاهش خلاصی می‌شود که می‌تواند هنگام افزایش یا کاهش شتاب نوار نقاله رخ دهد.

مشکلات ناشی از استارتر‌های ولتاژ کامل

در لحظه‌ی انرژی دادن، روتور قفل شده (سرعت صفر) در حدود ۶۰۰ درصد از جریان فعال بار کامل است. سپس این جریان سنگین به تدریج افت می‌کند زیرا ترمزهای بار شل می‌شوند، و موتور به سرعت می‌رسد، اما باعث افت غیر قابل قبول ولتاژ در سیستم قدرت می‌شود و تاثیر منفی بر بارهای دیگر دارد. همچنین می‌تواند موجب آسیب شوک و سایشِ بیش از حدِ بلندمدت در موتور شود. استفاده از این روش استارت ممکن است ابزار را وادار به اعمال محدودیت در اندازه موتورهایی که می‌توانید استفاده کنید نماید، زیرا استارت در سراسر خط باعث مشکلات بالادستی در سیستم ابزار و ایجاد مشکلات برای مشتریان دیگر می‌شود. نوسانات سوئیچینگِ استارت و توقف ناگهانی باعث ایجاد تنش در عایق موتور می‌شود.علاوه بر تمام این مسائل و راه حل های ارائه داده شده شما در احداث یک چاه آب با ظرفیت ۱۶۰ کبلووات حداقل نیاز به خرید پست برق با ظرفیت ۴۰۰ کیلوواتهستین در واقع این انتخاب حاصل عدم تجربه و علم کافی پیمانکار شما است

شما اگر در انتخاب استارتر خود کمی تجدیده نظر کنید شاهد پایین آمدن کل هزینه های احداث خواهید بود شما با خرید یک اینورتر فرکانسمتغیروخرید پست برق با ظرفیت ۲۰۰ کیلووات شاهد آن خواهید بود تا هزینه هایی ماننده خرید پست ۴۰۰ کیلووات -خرید ۶ رشته کابل برای تحمل استارت موتور۱۶۰ کیلووات برای راه اندازی ستاره مثلث- خرید راه انداز ولتاژ کامل یا همان تابلو ستاره مثلث-خرید سیستم اصلاح ضریب یا همان تابلوخازن و…

در کمال تعجب شما شاهد معجزه علم در پروژه خود خواهید بود در واقع شما یک سیستم به روز با قابلیت های منحصربه فرد را خریداری نموده اید.

در سیستم فوق شما میتوانید اینورتر خود را نسبت به پروژه خودتان برنامه نویسی کنید شما در پروژه چاه آب میتوانید خطای پایین بودن جریان موتور جهت اطلاع از بی آبی چاه را داسته باشید-

شما میتوانید ۲ مرحله شیب راه اندازی داسته باشین ۵ ثانیه تا فرکانس ۲۰ و ۱۰۰ ثانیه تا فرکانس ۵۰ و با این عمل شما از خوردگی کف گرد موتور جلوگیری میکنید از ریزش بدنه چاه جلوگیری میکنید از ایجاد پدیده کاویتاسیون جلوگیری میکنید .

بهتر است در باب درک بهتر این موضوع بخوانید مطلب فوق را .